Producenci

Jak czyścić żelazko? Poznaj 3 domowe sposoby!

Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się, prasując ubranie, zalać je brudną wodą lub przypalić. Twoja frustracja sięgała zenitu? Już myślisz, że trzeba zainwestować w nowe żelazko? Złość odsuń w kąt! Zastanawiasz się, jak czyścić żelazko, by uniknąć takich wpadek? Przedstawimy dziś 3 praktyczne porady, które z pewnością odmienią Twoje nastawienie do prasowania.

Skąd biorą się przypalenia na żelazku i brud?

Zanim poznasz sposoby jak czyścić żelazko, musisz wiedzieć, skąd biorą się przypalenia na stopce i brud. Odpowiedź jest jedna - niedostosowanie temperatury żelazka do rodzaju prasowanego materiału. Zaczynając prasowanie, nie sprawdzasz, na jakiej temperaturze ostatnio prasowałeś? To zdarza się każdemu! Żelazko się rozgrzeje, jeden ruch i przypalenie gwarantowane. Dlatego za każdym razem przed rozpoczęciem prasowania, sprawdź temperaturę i ustaw tę odpowiednią do materiału. Tylko tak wypracowany nawyk pozwoli Ci uniknąć brązowego śladu przypalenia na żelazku. A co z brudną wodą wyciekająca podczas prasowania? W tej kwestii musisz pochylić się nad czyszczeniem żelazka od środka. Zapoznaj się dokładnie z instrukcją producenta, by wiedzieć, jak to zrobić. Bez tych informacji możesz tylko zniszczyć żelazko.

Sól, soda, ocet - 3 Domowe preparaty na czyszczenie przypalonego żelazka

Zawsze przed czyszczeniem żelazka odłącz go od źródła prądu.

Sól kuchenna

Rozsyp sól na gazecie lub papierze do pieczenia. Rozgrzej żelazko i przesuwaj nim po warstwie soli, aż do momentu całkowitego usunięcia przypalenia. Taki sposób możesz wykorzystać w przypadku wszystkich rodzajów żelazek.

Soda oczyszczona

Stosuj ją tylko do metalowych stopek żelazka. Inne może uszkodzić. Jak czyścić żelazko sodą? Nasyp ja na wilgotną ścierkę i potrzyj spód żelazka. Możesz zrobić też pastę z sody i małej ilości wody. Używając delikatnej szczotki, pocieraj przygotowaną pastą stopkę żelazka, aż cały brud zniknie.

Ocet

Jak wiadomo ocet to naturalny środek do czyszczenia różnych powierzchni. Możesz również nim wyczyścić żelazko. Rozgrzej go delikatnie. Odłącz od prądu. Nawilżoną w occie ściereczką, czyść delikatnie powłokę żelazka. Przetrzyj na koniec mokrą ścierką. Ten sposób możesz wykorzystać do żelazek ceramicznych i teflonowych.

Domowych sposobów na czyszczenie żelazka jest bardzo wiele. Jeśli jednak w swojej kuchni posiadasz jeden z trzech wymienionych wyżej produktów, już wiesz, jak czyścić żelazko z przypaleń. Pamiętaj także, by przynajmniej raz w miesiącu oczyścić żelazko od wewnątrz, według zaleceń producenta. Tylko systematyczna dbałość o ten sprzęt AGD pozwoli uniknąć Ci nieprzyjemnych i frustrujących sytuacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl